Середа, 29.03.2023, 13:02
Вітаю Вас Гість | RSS

Підвисоцьке навчально-виховне об'єднання

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сім чудес мого села

Сім чудес мого села

Тип проекту: Інформаційний.

Мета проекту: Виховання патріотизму, любові до рідного краю.

Керівник проекту: Бровченко Т.А., бібліотекар Підвисоцької загальноосвітньої  школи І - III ступенів ім.Т.Г. Шевченка

Давно це діялось

Село Підвисоке було засноване у 20 - ЗО роках XVIII ст.

У нашій місцевості тоді росло багато високих дубів, під якими чумаки відпочивали. їм дуже подобалось одне дерево - красень-дуб. Проїжджаючи нашою місцевістю і втомившись, мандрівники казали: «Нумо під високе!»

З того часу і закріпилася назва Підвисоке за нашим селом.

У часи Коліївщини в районі Підвисокого і Нерубайки діяв гайдамацький загін на чолі з Василем Ковалем і Гнатом Голубом. До складу цього загону входили і підвисоцькі селяни.

 

Картинки по запросу малюнок дуба

Зелена брама вікопомних часів

 

Картинки по запросу фото село

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зелена брама - так називається урочище на правобережжі річки Синюха, біля сіл Підвисоке і Копенкувате. Цікавою є його історія.

... Як відомо, у 1861 році було скасовано кріпацтво. І саме в цей час дорогу, що веде на Небелівку, обсадили вічнозеленими ялинами. Там, де починалося урочище, зробили з листяних дерев красиву арку. Внизу біля неї встановили ікону і портрет царя Олександра II. Коли люди їхали возами з Підвисокого в Небелівку, зупинялися біля арки й ікони, ставали на коліна, молилися, дякували царю за волю.

Зелена арка мала форму воріт. Але слово «арка» селянам було невідоме, а тому вони почали називати вхід «брамою». З 1861 року назва «Зелена брама» поширилася і на ліс. Власницею навколишніх земель і лісу, який став «Зеленою брамою», була поміщиця Софія Підгорська, яка у лютому 1918 року, злякавшись збройних виступів підвисоцьких селян, утекла за кордон...

На початку серпня 1941 року урочище Зелена брама стало центром запеклих боїв по прориву оточених військ 6 і 12 армій Південного фронту, якими командували генерали І.М. Музиченко і П.Г. Понєдєлін. Залишки цих армій, що билися від кордону на Київському напрямку, в кінці липня 1941 року були обійдені і відрізані від баз постачання боєприпасами, пальним, продовольством. Проти них діяли німецькі 6, 17 армії, І танкова група Клейста.

Безстрашні воїни 6 і 12 армій, які намагалися прорвати вороже кільце, прийняли у цьому урочищі свій останній смертний бій. Тоді підвисоцька земля навічно поховала в собі понад 20 тисяч бійців.

 Пам'ять стукає у наші серця

У 9 селах біля Зеленої брами знаходиться 14 братських могил. У трьох братських могилах Підвисокого вічним сном спить близько 700 бійців.

Одна з братських могил знаходяться у центрі села. Тут поховано чимало хоробрих воїнів.

Щороку у вікопомний день Перемоги сюди приходять односельчани і гості Підвисокого, щоб до землі вклонитися загиблим героям. Вони кладуть на могилу вінки і квіти. Схиляються в тиші прапори, холодок зажури огортає людські серця. Як жаль, як невимовно боляче, що полеглі герої сьогодні не серед живих!

На узліссі Зеленої брами встановлено пам'ятний знак з червоного граніту, на якому викарбовано: «У цих краях 2-7 серпня 1941 року вели героїчні бої воїни 6-ї і 12-ї армій під командуванням генералів І.М. Музиченка і П.Г. Понедєліна».Картинки по запросу зелена брама фото

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У Підвисокому у місцях розташування в 1941 році штабів армій встановлені меморіальні дошки. Ми схиляємо голови перед пам'яттю загиблих і безмежно вдячні живим учасникам Великої Вітчизняної війни, які здобули нам перемогу і мирне сьогодення. Для нас, нащадків полеглих у боях солдатів, найвищою життєвою істиною є вірність їх справі і громадянському обов'язку, довічна шана і повага.

Красуня Синюха - наша перлина

Картинки по запросу Фото річки Синюхи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тихоплинно несе сині води прославлена в народних легендах та переказах чарівна красуня - річка Синюха. А води її дійсно сині-сині. Кажуть, що це пов'язане з рослинністю, яка росте на дні, та складом ґрунту в руслі.

 

На берегах Синюхи точились жорстокі битви з татаро-монголами, турками, поляками, німецькими загарбниками.

Береги нашої чарівної, тихої річки були місцем народних гулянь та розваг. І тепер у ніч на Івана Купала вони рясніють святковими вогнищами, а чудові води синюшні несуть донизу розмаїті дівочі вінки надій і сповідань.

Треба зробити все, щоб річка Синюха вічно носила горде ім'я найчистішої річки України, перлини лісостепу. А вона сторицею віддячить нам своєю водою, красою, багатством і мікрокліматом.

 

Гордість нашого села

Пишатися своїми земляками - природне явище, знайоме багатьом. Ми гордимося видатним односельчанином - військовим льотчиком, Героєм Радянського Союзу Антоном Романовичем Сливком.

 

Антон Романович Сливко народився у Підвисокому 9 серпня 1918 року в сім'ї селянина-бідняка. Він був учнем Підвисоцької школи, а потім жив у Ворошиловграді, де закінчив школу ФЗН. У 1936 році за плечима юнака залишилося навчання у педагогічному робітфаці, а в листопаді 1938 року Антон став курсантом 11 -ї авіашколи пілотів імені Пролетаріату Донбасу.

З перших днів Великої Вітчизняної війни Антон Романович Сливко знаходився за штурвалом бойового літака. До травня 1942 року він був командиром ланки в бомбардувальній авіації, до     листопада  1944 - у розвідувальній. На Карельському фронті здійснив 170 успішних вильотів на розвідку важливих об'єктів ворога.

4 лютого 1944 року старшому лейтенанту Антону Романовичу Сливку було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, вручено орден Леніна і медаль «Золота Зірка».

Усього за час війни на рахунку А.Р. Сливка - 214 бойових вильотів.

У післявоєнні роки відважний льотчик-розвідник закінчив Військово-повітряну академію імені Ю.О. Гагаріна та Військову академію Генерального штабу Збройних Сил СРСР ім. К.Є. Ворошилова.

З 5 червня 1975 року військовий льотчик І класу, генерал-майор авіації Антон Романович Сливко був звільнений у запас. Останній раз побував у Підвисокому у 1977 році.

З 1979 року А.Р. Сливко - начальник відділу Центральної аерологічної обсерваторії в Долгопрудному Московської області.

Помер Антон Романович 1 листопада 1992 року. Похований у Москві на Троєкуровському цвинтарі. Удостоєний бойових урядових нагород - багатьох орденів та м.

На обеліску Слави, що знаходиться у центрі Підвисокого, встановлено меморіальну дошку, присвячену видатному односельчанину - Антону Романовичу Сливку.

 

Місце, де оселилася пам'ять

У 2011 році, перед святкуванням 150-річчя Підвисоцької школи, колектив закладу з усвідомленням важливості справи створив в одній із шкільних кімнат музей. Власноруч були оформлені стенди, зібрано багатющий документальний матеріал, у сучасному стилі декоровано приміщення.

                                                       

Тут і старовинні фотографії, на яких зображена перша школа (1902 рік), а нині міжшкільний навчально-виробничий комбінат, і книжки та речі, що належать відомим землякам. Знайдені світлини, що датуються початком 20 століття, вражають відвідувачів.

Окрема експозиція присвячена подіям у Зеленій брамі, лауреату Державної премії СРСР Євгену Ароновичу Долматовському, директору сільського музею Дмитру Івановичу Фартушняку. У викладці є перший випуск документальної повісті «Зелена брама» в «Роман-газеті» з автографом автора, листи В.О. Сухомлинського до Дмитра Івановича, фотографії відомого педагога і Д.І. Фартушняка на з'їзді вчителів.

Численні документи і фото розповідають про Героя Радянського Союзу А.Р. Сливка, про учителів - учасників бойових дій, про випускників-підвисочан, які мають різні високі звання і нагороди.

Стен «Хлібом-сіллю зустрічаємо дорогих гостей» розповідає про відвідини школи відомими людьми - багатьма письменниками у 70 роки, представниками інших національностей, письменниками Кіровоградщини Інною Рижик -Нежуріною та Юрієм Обжеляном, автором книги «Щоб пам'ятали» Василем Даценком, депутатом Верховної Ради України Людмилою Павлівною Супрун.

Оригінали листів і документів працівники школи збирали по крупинках. Фотографії того часу дивом збереглися у жителів села.

Музейну кімнату прикрасили вазонами на вишуканих підставках, у райцентрі пошили сучасні штори в тон новим плафонам. Кожен відвідувач музею може залишити свій запис у книзі відгуків.

Тож запрошуємо усіх бажаючих до нас у школу, щоб поринути у світ історичних подій.

 

 

 

Учні 1-А класу Підвисоцької середньої школи в останній день 1961 - 1962 навчального року (31 травня 1962 р.)

У центрі - учителька Михайленко Ядвіга Генріхівна.

 

 

 

 

 

 

 

 

Значення МНВК у житті села

Підвисоцький міжшкільний навчально-виробничий комбінат був організований на підставі рішення виконавчого комітету Новоархангельської районної ради народних депутатів від 23 березня 1978 року. Згідно даного рішення було затверджено підготовку учнів за такими спеціальностями: автосправа, швейна справа, основи тваринництва, тракторна справа.

До зони дії комбінату належали Підвисоцька, Покотилівська, Тернівська, Копенкуватська, Кам'янецька, Нерубайська, Торговицька загальноосвітні школи.

Після закінчення 10 класу всі учні, які навчалися в комбінаті, отримували посвідчення, відповідно до професійної підготовки: водія, тракториста, швачки, оператора-тваринника.

Перший випуск учнів Підвисоцького МНВК відбувся у 1979 році.

До 1997 року комбінат очолював Сухоярський Порфирій Олексійович. На даний час керівником МНВК є досвідчений педагог Полтавець Віра Василівна.

Головне завдання комбінату - виховання морально і фізично здорового покоління, створення умов для здобуття професійної підготовки юнаків і дівчат.

Нині у міжшкільному навчально-виробничому омбінаті навчається 118 учнів з 9 шкіл Новоархангельського району: Кам'янецької, Копенкуватської, Мар'янівської, Нерубайської, Новоархангельської, Підвисоцької, Покотилівської, Тернівської, Торговицької.

Навчання здійснюється на базі двох профілів: професійна підготовка водіїв автотранспортних засобів і поглиблене вивчення швейної справи.

За профілями навчання створена відповідна навчально-матеріальна база. Обладнані класи з вивчення будови автомобіля, клас експлуатації і технічного обслуговування автотранспортних засобів, клас вивчення правил дорожнього руху та основ безпеки руху.

Для практичного навчання діє маневровий майданчик з практичного водіння автомобіля. Збудовано гараж на 8 боксів з пунктом технічного обслуговування.

З метою практичного навчання з водіння автомобіля використовуються 5 навчальних автомобілів ГАЗ-53, ГАЗ-52, Славута, ІЖ, У A3.

У комбінаті обладнано кабінет з швейної справи, в якому є 5 швейних побутових машин, дві праски, метри, ножиці, манекен, технологічні таблиці, стенди із зразками виробів учнів, зразки швів, правила з техніки безпеки, роздатковий матеріал.

Колектив комбінату спільними зусиллями забезпечує реалізацію завдань щодо надання освітніх послуг, пов'язаних з одержанням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до підготовки з робітничих професій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На майданчику - ніби в казці

Окрасою нашого села є спортивно-ігровий майданчик «Олімп», розташований біля Будинку культури. Його відкрито напередодні виборів 2012 року за підтримки народного депутата України Віталія Грушевського. Це чудовий подарунок дітям Підвисокого від партії регіонів.

Сюди, ніби в казку, приводять своїх малюків молоді мами. Відвідують майданчик вихованці дитячого садка і школи. Адже тут є багато цікавих атракціонів. Дітей приваблюють чудові гойдалки, тренажери.

Цього року учні нашої школи взяли участь у спортивних змаганнях «Веселі старти», які підготував учитель фізкультури С.А. Баланівський. Діти помірялися силами у перетягування канату, естафеті, стрибках зі скакалкою.

На майданчику відбулося святкування Дня захисту дітей. Його традиційно розпочали з улюбленого конкурсу малюнків на асфальті на тему «Я малюю світ». Учні початкових класів створили казкових героїв. Семикласники -могутнього дуба з жолудями - обличчями кожної дитини класу та сонечком -класним керівником. Учні 8 класу намалювали себе на повний зріст, твердо стоячи на трьох слонах та тримаючись за руки.

На спортивно-ігровому майданчику цікаві заходи і розваги завжди чекають дітей.

 

 

 

 

 

 

 

 

«Село - це традиції, це скарбниця нації, це продовження природного способу життя на противагу звихнутій урбанізації».

 

Люко Дашвар

Картинки по запросу фото селосучасна українська письменниця

 

 

 

 

Картинки по запросу фото селоКартинки по запросу фото українські традиції

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Березень 2023  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031